20. Ulusal Eğitim Şurası başladı… Ana tema “Eğitimde fırsat eşitliği”

CatWalk

New member
20’nci Ulusal Eğitim Şurası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iştirakiyle Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış merasiminin akabinde başladı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, başkanlığında yürütülecek ve 1-3 Aralık tarihleri içinde devam edecek 20’nci Ulusal Eğitim Şurası’nda konuşma yaptı. Bakan Özer kelamlarına; “21’inci yüzyıl dünyasında toplumsal, siyasal ve ekonomik alanda büyük değişim ve dönüşümlerin yaşandığına daima bir arada şahitlik ediyoruz. Bir yandan bilgi ve bağlantı teknolojilerinde büyük değişimlere bir yandan da da iklim değişikliği, doğal afet, savaş ve göç üzere dünyayı derinden sarsan gelişmelere tanıklık ediyoruz. Global çaptaki bu değişimlerden şüphesiz ülkemiz de etkilenmekte. Yaklaşık iki yıldır tüm dünyayı hayatın tüm alanlarıyla tesiri altına alan korona virüs salgını bu değişim ve dönüşümleri fazlaca daha hızlandırdı. Dünyadaki bu gelişmeler eğitim sistemlerimizin mevcut şartlarında değerlendirmemizi ve bir muhasebe yapmamızı zarurî kılmaktadır. İşte bu gereksinimlerden hareketle eğitim siyasetlerimize taraf vermesi emeliyle eğitim tarihimizde değerli yeri olan Ulusal Eğitim Şurası’nın 20.’sini gerçekleştirmeye karar verdik” diyerek başladı.

ANA TEMA EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Bakan Özer konuşmasına şu biçimde devam etti: “Bizlere düşen bakılırsav her bir çocuğumuzun kendi potansiyelini gerçekleştirebilmesi ve üretken bir birey olabilmesi için eğitim imkanlarından eşit ve adil bir biçimde yararlanmasını sağlamaktır. Eğitimde fırsat eşitliğini o denli kuvvetli bir biçimde sağlamalıyız ki çocuklarımızın okul dışı toplumsal, ekonomik ve kültürel farklılıkları onların eğitim sürecini ve geleceklerini direkt şekillendirmesin. Eğitimde fırsat eşitliğini o denli kuvvetli sağlamalıyız ki ailelerinin sosyoekonomik art planı çocuklarımızın eğitim sürecinde adaletsizliğe yol açmasın. İşte bu maksat doğrultusunda ilerlerken Türkiye’nin ortak aklını, ortak ufkunu karar alma sürecimize dahil etmek istedik. Bu gayeyle gerçekleştireceğimiz 20. Ulusal Eğitim Şurası’nın ana temasını da bilhassa eğitimde fırsat eşitliği olarak belirledik. Gayemiz eğitimde yapılan kıymetli ve devasa yatırımlardan daha sonra artık eğitimde, niteliği artırmak ve her bir çocuğumuzun nitelikli eğitime erişimini sağlayabilmektir. Ayrıyeten şu konunun da altını bilhassa çizmem gerekip ise milletlerarası öğrenci muvaffakiyetleri araştırmaları gösteriyor ki eğitim sistemimizin başarısı daima bir biçimde artmaktadır. Bugün gelinen noktada ülkemizin her köşesindeki çocuklarımız ve gençlerimiz okul evvelce yükseköğretime kadar eğitimin her kademesine erişim imkanına sahip olmuştur”

MESLEK LİSESİ VURGUSU
Ülkeler yalnızca ekonomik olarak rekabet etmiyorlar. Birebir anda eğitim sistemleri bağlamında da daima rekabet içerisindeler. Çabucak her ülke eğitim sistemini güzelleştirmek için hayli büyük efor sarf ediyor ve devasa bütçeler ayırıyor. Bunun temel niçini eğitime yapılan yatırımın ülkenin her istikametiyle kalkınmasında geleceğe yapılan en değerli yatırım olmasıdır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki hem iç piyasasının muhtaçlık duyduğu maharet sağlanmasında tıpkı vakitte genç işsizliğin azaltılmasında mesleksel ve teknik eğitim stratejik bir kıymete sahiptir. Bu bağlamda önceliğimiz 1999’da yürürlüğe giren ve on yıldan fazla yürürlükte kalan katsayı uygulaması adaletsizliğinin bitap düşürdüğü, mesleksel ve teknik eğitimi daha fazla düzgünleştirmek ve eğitim, üretim ve istihdamı fazlaca daha kuvvetli hale getirmektir. Bu çerçevede mesleksel ve teknik eğitimi Türkiye’nin geleceği açısından stratejik bir sıkıntı olarak görüyor ve Şura’da kapsamlı bir biçimde tartışılmasını istiyoruz.

“EĞİTİM SİSTEMİ ÖĞRETMENLER KADAR GÜÇLÜDÜR”
bir daha çabucak her ülkede yapılan araştırmalar gösteriyor ki eğitimde niteliği arttıracak en değerli öge öğretmendir. Bu sebeple Şura’da tartışılıp istediğimiz öteki değerli bir gündemimiz ise öğretmenlerin mesleksel teşebbüsleridir. Şunu epeyce düzgün biliyoruz ki eğitimde istediğimiz alanı güçlendirelim, istediğimiz alana yatırımlar yapalım. Bir eğitim sistemi lakin öğretmenleri kadar başarılı ve kuvvetlidür. ötürüsıyla öğretmenlerimize yapılacak her yatırım eğitim sistemimizin muvaffakiyet direkt etkileyecektir. Öğretmenlerimizin üstlendiği bu kapsamlı nazaranv ve sorumluluk toplumsal ve mali haklarına yönelik yasal bir garantiyi de zarurî hale getirmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde muştusunu verdiği Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Şura daha sonrasında sunulacak olmasından dolayı büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

BAKAN ÖZER:MESLEK LİSELERİNE ADALETSİZLİK KALDIRILDI
“Bir eğitim sistemi toplumsal gereksinim ve talepleri karşılayabildiği ölçüde başarılı fonksiyonel ve demokratiktir. Toplumsal taleplerin yok sayılması yahut daha berbatı baskılanması durumunda ise fakat baskıcı bir eğitim sisteminden bahsedebiliriz. Geçmişte ülkemizde bu baskıcı eğitim düzenlemeleriyle ne yazık ki çoğunlukla karşı karşıya kaldık. Bugün eğitim sistemimizde üstesinden gelmeye çalıştığımız bir epey sorunun temelinde geçmişteki toplumsal taleplerden uzak ve baskıcı eğitim siyasetleri yatmaktadır. Özellikle 1990’lı yılların sonlarına gelindiğinde cumhuriyet tarihinin en sert ve baskıcı, eğitim müdahalelerine tanıklık ettik. Bireylerin ve toplumsal, toplumun kalkınması maksadından uzak, topluma biçim vermeye çalışan bu siyasetler eğitim sistemimizi ileriye taşımaktan çok yerinde saymasına sebep olmuş, daha berbatı kronik meseleler üretmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde yirmi yıldır eğitim alanında verdiğimiz en büyük gayret bu kronik problemlerin üstesinden gelerek büyük maksatları ve vizyonu olan ülkemizi daha ileriye taşımak olmuştur. Bu bağlamda meslek liselerimizin önündeki katsayı üzere yüksek öğretime erişimi engelleyen adaletsiz uygulamalar kaldırılmıştır.

“TÜRKİYE’DE EĞİTİM EVRENSELLEŞMİŞTİR”
2012 yılında çıkarılan dört artı dört artı dört eğitim düzenlemesi yardımıyla İmam Hatip Okulları toplumsal talep doğrultusunda bir daha açılmış, seçmeli lisan eğitimi dersleri getirilmiş, zarurî eğitim müddeti 8 yıldan 12 çıkartılarak eğitimden daha epeyce evladımızın yararlanması sağlanmıştır. Bu bağlamda 2000 yılında orta öğretimde okullaşma oranı yüzde 44 iken bugün itibariyle bu okullaşma oranı yüzde 88’e ulaşmıştır. Özetle eğitim sistemimiz daha demokratik kapsayıcı bir hale gelmiştir. Bu vesileyle Türkiye’de eğitim sistemini daha demokratik hale getirmede öncü rolü olan ve vesayet odaklarının tüm baskılarına karşın milletimizin hassasiyetlerini eğitim siyasetlerine yansıtan Sayın Cumhurbaşkanımıza huzurlarınızda bir sefer daha şükranlarımı sunuyorum. yardımıyla artık Türkiye’de eğitim evrenselleşmiştir.”